Buty robocze do pracy – jak wybrać odpowiednie?

   10/04/2022 10:00:12

Odpowiednie buty robocze to podstawowy element ubioru pracowników na różnych stanowiskach. Ich zadaniem jest m.in. ochrona przed wystąpieniem wypadków wywołanych oddziaływaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, np. temperatury czy niebezpiecznych substancji. Od dobrej jakości obuwia zależy zatem bezpieczeństwo pracownika. Jakie buty robocze wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Co to jest obuwie robocze?

Zanim dowiesz się, jakie buty robocze kupić, sprawdź, czym konkretnie jest ten rodzaj obuwia. To jeden ze środków ochrony indywidualnej. Stanowi wyposażenie personelu i musi spełniać odpowiednie normy BHP: PN-EN ISO 20346, PN-EN ISO 20347 albo PN-EN ISO 20345. Jeśli zatem zastanawiasz się, jakie buty do pracy wybrać, zwróć uwagę na ich oznaczanie i klasy obuwia roboczego, oznakowane literą wskazującą na rodzaj ochrony i numerem określającym stopień owej ochrony. Modele typu „P” (ochronne) to uniwersalne trzewiki i półbuty robocze przeznaczone do wykonywania ogólnych prac. Ponadto dostępne są też buty „S” (bezpieczne) oraz „O” (zawodowe).

Wszystkie modele obuwia cechują się innym przeznaczeniem i rodzajem wykorzystanych do produkcji materiałów. Obuwie robocze dzieli się też według ich docelowej budowy. Dzięki temu można wyróżnić np. sandały robocze, półbuty i trzewiki robocze. Konstrukcja wybranych modeli też jest określana literami – „A” to półbuty, a „E” to buty z dłuższą cholewką.

Buty robocze – jakie wybrać do pracy? Ważna jest branża

Na to, jakie buty do pracy wybrać, wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim istotne jest stanowisko oraz tryb wykonywanej pracy. Możesz bowiem zdecydować się na obuwie przeznaczone dla mechaników, kierowców czy elektryków, ale też modele gastronomiczne, dekarskie, budowlane, monterskie, na magazyn, do asfaltu czy wodery rybackie. Obuwie różni się właściwościami, wyglądem i poziomem ochrony. Na przykład, buty dla dekarza muszą mieć magnesy i wyprofilowaną podeszwę poprawiającą przyczepność i zwiększającą bezpieczeństwo na wysokości. Obuwie dla pracowników gastronomii powinno być łatwe w utrzymaniu czystości.

Buty zimowe i letnie

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru obuwia, jest sezon. Inne buty są bowiem odpowiednie na zimę, a inne na lato. W pierwszym przypadku obuwie zwykle ma dodatkowe ocieplenie i wyższą cholewkę. Buty na cieplejsze miesiące zazwyczaj są bardziej przewiewne i mają dodatkowe perforacje. Jeśli zastanawiasz się, jakie buty do pracy na stojąco na lato wybrać, postaw na lekkie trzewiki z wkładką antybakteryjną i przeciwpotną, ewentualnie trwałe, bezpieczne sandały. Jesienią i zimą sprawdzą się z kolei buty ocieplane, które nie przepuszczają wilgoci. Na zewnątrz najlepiej spełnią swe zadanie wyższe trzewiki, a wewnątrz pomieszczeń – półbuty.

Odpowiedni rozmiar obuwia

Jeśli zastanawiasz się, jakie buty robocze wybrać, koniecznie zwróć uwagę na ich wymiary. Ważne jest precyzyjne dopasowanie obuwia do noszonego przez pracownika rozmiaru. W tym celu należy zmierzyć nie tylko długość, ale też szerokość stopy. Na podstawie uzyskanych wymiarów trzeba je następnie dopasować do rozmiarówki konkretnego producenta. Pobranie rozmiarów jest niezbędne za każdym razem, ponieważ różni producenci mają wkładki o innej długości. Niektóre marki mają w ofercie nawet buty robocze o niestandardowej szerokości.

Buty robocze dla kobiet i mężczyzn

Buty robocze to zazwyczaj modele uniwersalne, pasujące zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Dobre sklepy z obuwiem tego rodzaju, takie jak nasz sklep Ubierz Ekipę, mają w ofercie również modele dedykowane – dla kobiet oraz mężczyzn. Różnią się one przede wszystkim rozmiarem, ale też fasonem czy kolorystyką – obuwie dla kobiet może występować w dodatkowych wersjach kolorystycznych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poszukując odpowiedniego obuwia roboczego, kieruj się budową butów. Obuwie powinno gwarantować komfortową, wielogodzinną pracę. Nie może więc obcierać ani być zbyt luźne. Buty muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów naturalnych albo syntetycznych.

Comments

Log in or register to post comments